Hızlı
Teklif Al
Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız
Kınay Dünyası
Anasayfa / Kurumsal / Kınay Dünyası / Deniz Yolu Taşımacılığı

Deniz Yolu Taşımacılığı

Mal ve çeşitli yüklerin taşınması için tercih edilen deniz yolu taşımacılığı başta olmak üzere kara yolu ve hava yolu taşımacılık çeşitleri vardır. Her bir taşıma türünün maliyet, zaman, prosedürler ve yük limitleri gibi konularda avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin deniz yolu taşımacılığı maliyet söz konusu olduğunda en avantajlı taşımacılık türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi deniz yolu ile yapılır ve ihracat/ithalat için son derece uygundur. Farklı boyutlarda ve çok sayıda yükün tek seferde taşınmasını sağlar. Deniz yolu ile palet, konteyner ve dökme yük gönderebilirsiniz. Deniz taşımacılığı ile dolu bir konteyneri (FCL) veya bir konteyneri dolduracak kadar ürününüz yoksa konteynerin bir kısmını (LCL) kullanarak mallarınızı gönderebilirsiniz. Tüm taşımacılık ile ilgili işlemler, malların A noktasından B noktasına kadar taşınması söz konusu olduğunda freight forwarder şirketi tarafından yapılır ve tüm süreç sizin adınıza yönetilir.

Deniz Yolu Taşımacılığı nedir?

Deniz yolu taşımacılığı, genellikle büyük ve ağır yüklerin deniz yoluyla taşınması şeklidir. En yaygın taşıma modlarından biridir ve dünya çapında ticareti yapılan tüm ürünlerin %80'inden daha fazlası bu şekilde taşınır. Mallar genellikle dünyanın dört bir yanındaki limanlarda yer alan gemilere yüklenir ve gemilerde taşıma için büyük metal nakliye konteynerleri bulunur. Deniz yolu ile yapılan konteyner taşımacılığı, büyük miktarlarda CPG'lerin (ambalajlı tüketim ürünleri) taşınmasından araç ve elektronik eşyaların taşınmasına kadar, tedarik zincirinde aktif ve önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple malların türünün, ağırlığının ve daha pek çok bilginin yer aldığı bir taşıma senedi düzenlenir (konşimento). Daha sonra navlun bedeli karşılığında taşıma sorunsuz tamamlanır.

Deniz taşımacılığının çoğu 18.000'den fazla konteyner taşıyabilen konteyner gemileri ile yapılır. 33 metreküp TEU ve 66 metreküp TEU olmak üzere en yaygın iki konteyner boyutu bulunur. Kargo gemileri ayrıca, büyük miktarlarda kimyasallar ve büyük ekipman gibi konteynerlere sığmayan malları da taşımak için kullanılır. Kimyasallar için tanker gemisi, diğer mallar için kuru yük gemisi kullanılır.

Deniz taşımacılığı, büyük miktarlarda ürünü uzun mesafelere taşımak için genellikle en uygun maliyetli, ancak nispeten daha uzun süren bir taşıma şeklidir. Büyük miktarlardaki küçük gönderiler, en ucuz nakliye ücretine ulaşmak için genellikle tek bir konteynerde birleştirilir. Deniz taşımacılığı, özellikle 500 kg'dan daha ağır olan, boyut ve hacim açısından önemli gönderileri taşımanın en uygun maliyetli yoludur. Deniz taşımacılığı ortalama 18-60 gün sürerken, hava taşımacılığı çok daha hızlı bir alternatiftir, ancak özellikle ağır eşyalar için son derece pahalı olabilir.


Deniz Yolu Taşımacılığı Türleri


Deniz yolu taşımacılığında genel anlamda iki tür nakliye söz konusudur. Tramp taşımacılık; varış saati belli olmayan, farklı firmaların mallarının bulunduğu ve genel anlamda kömür, maden ve odun gibi ürünlerin taşındığı türdür. Liner taşımacılıkta ise genellikle yüke göre uygun gemi seçilir ve gemi türü, deniz yolu taşımacılığının da türünü belirler. Bu kapsamda liner deniz yolu nakliye türleri tanker, Ro-Ro, kombine, konteyner ve dökme yük taşımacılığı olarak beşe ayrılır.Bunlar, şu şekilde açıklanabilir:
 • Tanker taşımacılığı: Gaz ya da kimyasal maddelerin taşınması için tercih edilir.
 • Ro-Ro taşımacılığı: Yükler gemilere kara yolu üzerinden gelen tır, kamyon gibi araçlarla yüklenir ve bu şekilde taşınır.
 • Konteyner taşımacılığı: En çok kullanılan ise konteyner taşımacılığıdır. İthalat ve ihracat söz konusu olduğunda hemen her tür, mal bu şekilde taşınır.
 • Kombine taşımacılık: Kuru yük için tercih edilen kombine taşımacılıkta petrol de taşınabilir.
 • Dökme yük taşımacılığı: Sayısal olarak hesaplanamayan çimento, çakıl, kum, tuz, şeker gibi ürünlerin taşınma şeklidir.
   

Deniz Yolu Taşımacılığı Avantajları

Deniz taşımacılığı pek çok açıdan avantaj sağlayan bir taşımacılık şeklidir. Çoğu şirket için ana avantaj, deniz taşımacılığının, örneğin hava taşımacılığı veya kara taşımacılığından daha ucuz olmasıdır. Çünkü maliyetler daha düşüktür; bu nedenle ürünleri dünyanın diğer ucuna daha düşük bir ücret karşılığında taşıyabilirsiniz. Ancak tek avantaj bu değildir. İşte deniz yolu taşımacılığı ile elde edebileceğiniz diğer avantajlar:
 • Deniz taşımacılığı, gönderinin hem boyutu hem de hacmi açısından verimli bir taşıma modudur. İster küçük bir ürün ister hacimli ürün sevkiyatınız olsun, konteynerler tüm ticari ihtiyaçlar için uygundur. Ayrıca uluslararası nakliye fiyatları açısından verimli olmasıyla bilinir.
 • Deniz yolu taşımacılığı ayrıca tedarik zinciri liderlerine, diğer taşıma modlarına göre daha az kısıtlama ile daha fazla esneklik sunar. Taşıma güvenliği kısıtlamaları, uluslararası ve ulusal yasalara, bireysel taşıyıcı düzenlemelerine ve taşıyıcı kuruluş düzenlemelerine göre değişiklik gösterir. Örneğin bazı mallar daha fazla güvenlik önlemi gerektirirken bazıları deniz yolu dışında taşınamaz. Bu düzenlemeler nedeniyle birçok ürün hava taşımacılığına uygun değildir. Bu da deniz taşımacılığını çeşitli sektörlerdeki şirketler için güvenilir bir alternatif haline getirir.
 • Deniz yolu taşımacılığı parfüm ve saç spreyi gibi güzellik ürünlerinden temizlik malzemeleri ve ampuller gibi günlük tüketim mallarına ve akıllı telefonlar gibi tüketici elektroniğine kadar, her şeyin taşınmasını sağlar.
 • Deniz yolu taşımacılığında CO2 emisyonları, kara veya hava taşımacılığına kıyasla çok daha düşüktür.
 • Deniz yolu taşımacılığının bir diğer güzel avantajı da varış sürelerinin çok öngörülebilir olmasıdır. Bu şekilde, yükün tam olarak ne zaman geleceğini ve malları ne zaman alabileceğinizi bilirsiniz.
   

LCL ve FCL Nedir?

Deniz taşımacılığı, her şeyden önce çevreye duyarlı bir nakliye yöntemidir. Ayrıca parsiyel yükleme söz konusu olduğunda malın hacmine göre seçenekler sunulur. Sonuçta, geniş deniz konteynerlerinde büyük miktarlarda kargo taşınabilir. Deniz yükünüzü konteynerle göndermek, tam konteyner yükü (FCL) başına veya konteyner yükünden az (LCL) taşımak gibi çeşitli şekillerde yapılabilir. Yükün boyutu, gönderinizin konsolide mi yoksa ayrı konteynerlerde mi sevk edileceğini belirler.
 • FCL: Taşınması gereken mallar tam bir konteyneri dolduruyorsa tek seferde ve tek parça gönderi sağlanır. 20'lik veya 40'lık deniz konteynerleri ile deniz taşımacılığına tam konteyner yükü yani full container load (FCL) denir.
 • LCL: Kargonuz bütün bir konteyneri dolduracak kadar büyük değilse, deniz yükünüzü taşımak için bir konteynerin belirli bir kısmını kullanmak daha ucuza gelir. Bu durumda, navlun aynı varış noktasına sahip diğer gönderilerle konsolide edilir. Böylece konteynerin tamamı için değil, sadece kullandığınız kısım için ödeme yapabilirsiniz. Bu şekilde taşımaya da kombine konteyner taşımacılık, yani less then container load (LCL) denir.
   

Kınay'da Deniz Yolu Taşımacılığı

1946 yılından bu denizcilik sektörün faaliyet gösteren Kınay, 2005 yılında freight forwarder olarak başladığı deniz yolu taşımacılığında da lider konumdadır. Uluslararası nakliye ve lojistik söz konusu olduğunda Türkiye ve globalde pek çok hizmet veren Kınay, şirketinizin nakliye süreçlerine dahil olur ve tüm süreci sizin adınıza yöneterek zaman ve maliyet tasarrufu sağlamanıza yardımcı olur. Deniz yolu taşımacılığında önde gelen Kınay, ilk olarak mallarınızın en hızlı ve en verimli şekilde taşınmasını sağlar. Ayrıca fiyatları müzakere eder, gerekli sözleşmeleri ve diğer tüm önemli evrakları hazırlar ve ithalat vergileri dahil olmak üzere mallarınızı menşe noktasından nihai varış noktasına kadar nakliyesini organize eder. Esas olarak deniz taşımacılığı oranlarına, en hızlı deniz yolculuğu rotasına ve gönderinize en uygun deniz taşımacılığı konteynerinin hangisi olduğunu belirler. Gümrük formaliteleri de sizin yerinize halledilir. Siz de mallarınızı deniz yolu ile taşımak ve mali tasarruf sağlamak isterseniz ihracat için KTL Uluslararası Taşımacılık, ithalat için Kınay Taşımacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.