Hızlı
Teklif Al
Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız
Kınay Dünyası
Anasayfa / Kurumsal / Kınay Dünyası / Kara Yolu Taşımacılığı

Kara Yolu Taşımacılığı

Dünya genelinde birçok farklı taşımacılık türü arasında kara yolu taşımacılığı daha çok tercih edilir. Bunun en büyük nedenlerinin başında diğer taşıma yöntemleri ile kıyaslandığında daha ekonomik olması gelir. Peki karayolu taşımacılığının çeşitleri ve diğer avantajları nelerdir?

Kara Yolu Taşımacılığı Nedir?

Tanım olarak bakıldığında kara yolu taşımacılığı ticari ürünlerin bir yerden alınıp istenilen yere kara yolu üzerinden teslim edilmesi anlamına gelir. Lojistiğin en temel yöntemlerinden biri olan kara yolu taşımacılığı dünya üzerinde kullanılan ilk taşıma yöntemi olarak ifade edilebilir. Henüz deniz yolu, hava yolu ve demir yolu taşımacılığı ortaya çıkmadan önce kara yolu taşımacılığı kullanılırdı.Teknolojinin gelişimi ile yeni taşıma türleri ortaya çıkmış olsa da kara yolu taşımacılığı sürekli olarak geliştirilmiştir. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden sektör, yenilikler ışığında büyümeye devam eder. “Kara yolu taşımacılığı nedir?” sorusunu daha detaylı olarak cevaplamak gerekirse; ticari ürünleri kara yolu üzerinden kara araçları ile belirli bir zaman dilimi içerisinde alındığı noktadan teslim edileceği yere ucuz, güvenli ve hızlı bir şekilde taşınmasıdır. Kara yolu taşımacılığı hem yurt içi hem yurt dışı taşımacılığında başvurulan lojistik şeklidir. Kısa mesafeli yollarda düşük maliyet ve taşıma kolaylığı en büyük avantajı olurken, uluslararası kara yolu taşımacılığında ise güven ve deneyim ön plana çıkar. Uluslararası kara yolu taşımacılığı, ürünlerin bir ülkeden diğer bir ülkeye kolay ve güvenilir bir şekilde kara yolu vasıtasıyla taşınmasıdır. Kara yolu taşımacılığında sıvı, gaz, tehlikeli madde gibi farklı ürünlerin taşınması birbirinden farklı belge, önlem ve taşıma yöntemi gerektirir. Ayrıca taşımada kullanılan geniş filoda tenteli tır, tenteli optima tır ve jumbo tır gibi farklı kapasitelerde araçlar bulunur. Bu sayede ihtiyaçlarınız için en uygun olan aracı seçmeniz mümkündür.

Kara Yolu Taşımacılığı Avantajları

Kara yolu taşımacılığı zamandan maliyete taşıma kolaylığından deneyime kadar pek çok faktör dikkate alındığında en avantajlı taşımacılık yöntemidir. Başlıca kara yolu taşımacılığı avantajları şunlardır:
 • Kara yolu ile hemen her yere ulaşımın sağlanabiliyor olması bu taşımacılık türünün en büyük avantajlarından biridir.
 • Kısa mesafeli yollarda taşıma kolaylığı sağlar.
 • Hava yolu taşımacılığına göre daha düşük maliyetli ve ulaşılabilirliği daha yüksektir.
 • Kara yolu taşımacılığında ürünlerin yüklenip indirilmesi zaman almaz. Ancak diğer taşımacılık yöntemlerinde bu süreç biraz daha zaman gerektirir.
 • Kara yolu taşımacılığında istenilen yerde yükleme ve boşaltma işlemi yani parça parça taşımacılık yapılabilir. Bu özellik gerek taşıma gerekse teslimat sırasında büyük bir kolaylık sağlar.
 • Kara yolu taşımacılığında taşıma işleminin çoğu tırlar vasıtasıyla yapılır. Bu sayede daha büyük hacimli ürün taşınması mümkündür.
 • Deniz yolu taşımacılığına göre çok daha hızlı ulaşım sağlar.
 • Kara yolu taşımacılığı en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi olması nedeniyle akıllı çözümlere açıktır, yeni nesil teknolojilerle entegre edilebilir.
 • Hava yolu, deniz yolu ve demir yolu gibi diğer taşımacılık yöntemlerinde liman ve havaalanı yerlerine ürünlerin ulaştırılması için yine kara yoluna ihtiyaç vardır.
 • Geniş araç çeşitliliğine sahip kara yolu taşımacılığında yüklere uygun araç bulma problemi yaşanmaz. Jumbo tır, tenteli mega tır gibi araç çeşitleriyle uygun ürünler rahatlıkla taşınır, güvenle ve zamanında teslim edilir.
   

FTL Nedir?

FTL, Full Truck Load kavramının kısaltması olup tam kamyon yükü olarak ifade edilir. Bir tırın taşıma kapasitesini tam olarak doldurduğu nakliyeler için kullanılan bir kavramdır. Türkçe'de komple yük olarak kullanımı yaygındır. Komple yük taşımacılığı hem nakliye şirketi hem şoför hem de işveren için son derece rahat bir yöntemdir. FTL ile şoför yükün doldurulup indirilmesi ve güvenliğinin sağlanması gibi işlemler için zaman kaybetmez. Alıcıya doğrudan ulaşması iş veren için en hızlı nakliye seçeneğidir. Ayrıca nakliye şirketi faturalama, ihbar ve yük bindirme indirme arasındaki bekleme süreleri nedeniyle oluşan ek masraflara maruz kalmaz. FTL taşımacılığın başlıca avantajları şunlardır:
 • Taşınan ürünlerin farklı rotalar yerine direkt boşaltma noktasına gitmesi operasyonu hızlandırır.
 • Taşınan ürünün tek bir yerde toplanması eksik ya da yanlış işlemlerinin önüne geçer.
 • Komple taşımacılıkta araçların tamamen doldurulmuş olması maliyet avantajı sağlar.
 

LTL Nedir?

LTL, ‘Less Than Truckload' kavramının kısaltmasıdır, ‘tam kamyon yükünden az olan' şeklinde dilimize çevrilir. FTL taşımacılığın tam tersi olan LTL, lojistik sektöründe parsiyel yük olarak adlandırılır. Parsiyel yük sektörde, nakliyattan kar sağlamak için yükü az olan tırın geri kalan kapasitesini tamamlamak anlamında kullanılır. Bu yöntemle aynı güzergaha ulaşması gereken ürünler aynı araca yüklenerek nakliye maliyeti düşürülmüş olur. Nakliyecinin çok sayıda parsiyel yük ile daha çok para kazanması mümkün görünse de bu yöntemle oluşan bekleme süreleri toplam nakliyat süresinin uzamasına yol açabilir. LTL Taşımacılığın başlıca avantajları şunlardır:
 • Araçların boş ya da yetersiz yük ile dönmelerinin önüne geçilir.
 • Bir konteyneri dolduramayacak olan ürünlerin farklı lokasyonlara güvenle taşınmasına imkan sağlar.
 • Araçların yüklenmesi sırasında oluşan bekleme sürecini en aza indirerek daha hareketli bir taşımacılığı mümkün kılar.
   

Kınay'da Kara Yolu Taşımacılığı

Kınay, geçmişi 1946 yılında kurulan A. Rıza Kınay Vapur Acenteliği'ne dayanan 77 yıllık tecrübeye sahip köklü bir şirkettir. Denizcilik ve deniz taşımacılığında yakalamış olduğu yükselişin ardından uluslararası taşımacılık ve lojistik, liman hizmetleri, gemi acenteliği, yükleme boşaltma, depolama ve uluslararası ticaret, gemi kiralama ve brokerlik alanlarında faaliyet göstermeye devam eder.

Kınay'da kara yolu taşımacılığı 2005 yılında Kınay Taşımacılık ve Lojistik A.Ş.'nin kurulması ile başlar. Dünya çapında uluslararası taşımacılık ve lojistik hizmeti sunan Kınay Taşımacılık ve Lojistik A.Ş., lojistik sektöründe Türkiye'nin önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Uluslararası kara yolu taşımacılığı hizmetinde sunduğu güven ve deneyim ile müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunar. 200'e yakın personelin oluşturduğu deneyimli kadrosuyla hizmet veren Kınay Taşımacılık ve Lojistik A.Ş. depo, ekipman, ofis ve liman servisleri gibi pek çok alanda yatırımlarını sürdürür. Siz de Kınay Taşımacılık ve Lojistik A.Ş.'nin sunmuş olduğu hizmetlere göz atabilir, ihtiyaçlarınıza yönelik çözümleri değerlendirebilirsiniz. 

Kınay'da kara yolu taşımacılığı, kapıdan kapıya hizmet anlayışını dünyanın dört bir yanına güvenle ve zamanında ulaştırır. Uluslararası kara taşımacılığında sunulan hizmetin türü, kalitesi ve taşıma opsiyonlarıyla en iyi hizmeti vermeyi hedefler. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli bir lojistik deneyimi sunmayı amaç edinir. Müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilmek için parsiyel tır taşıma, ekspres tır taşıma, tehlikeli madde (ADR) taşıma gibi farklı taşıma hizmetleri sunar. Farklı taşıma hizmetlerinin yanı sıra tekstil ürünleri, sıvı gıda, medikal malzeme, makine ve aksamları, maden, kırılabilir ürünler, otomotiv yedek parçaları gibi ürünlerin taşınmasında özelleştirilmiş lojistik çözümler de ortaya koyar. Taşınan yüklerin özellikleri dikkate alınarak güvenilir alt yapı ve sağlam müşteri ilişkileri yönetimi ile kara yolu taşımacılığında fark yaratır. Kınay'ın kara taşımacılığı hizmetiyle ilgili bilgi alabilir, akıllı lojistik çözümlerinden yararlanabilirsiniz.